Dotácie na slnečné kolektory

Magazín Admin
28 júna, 2017

Viacerým sa so slovom slnečný kolektor spája určitá asociácia. Najčastejšie sa však s týmto slovom spája slovo slnko. To je hlavný dôvod, prečo slnečné kolektory vôbec vznikli. Mnohí z nás sa už určite zaujímali o to, prečo sa slnečné kolektory na strechách objavujú čoraz častejšie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sun collectorsPrimárnym zdrojom pre fungovanie slnečných kolektorov je už spomínané slnko. Slnečné žiarenie predstavuje dostupný zdroj energie, ktorý nemá žiadny negatívny vplyv na životné prostredie. Aby však slnečný kolektor mohol vôbec fungovať, na mieste, kde má byť jeho výstavba realizovaná, musí byť dostatočná koncentrácia slnečných lúčov. Energia zo slnka sa pomocou slnečných kolektorov získava však dokonca aj vtedy, ak je zamračené. Ak však chceme zo slnečného kolektora vyťažiť maximum, musíme si dobre premyslieť, kam ho umiestnime. Slnečné kolektory sa umiestňujú väčšinou na strechách objektov. Najviac žiarenia slnečný kolektor príjme v kolmom smere k slnku. Z toho dôvodu je výhodné slnečný kolektor umiestniť na juh alebo juhozápad s odporúčaným sklonom približne 30-45 stupňov. Rozhodne sa neodporúča slnečné kolektory umiestňovať na miesta, na ktorých existujú určité zábrany pri získavaní slnečnej energie. Môže sa jednať o rôzne prekážky, ako napríklad stromy, ktoré slnečnému kolektoru zabraňujú pri získavaní slnečnej energie.

Slnečné kolektory sú vhodné na prípravu teplej vody, ich činnosť podporuje vykurovanie domácnosti a rovnako sa používajú aj v prípade vykurovania bazénov.

Súvisiaci obrázokPri rozhodnutí o výstavbe solárneho systému je potrebné zvážiť viacero faktorov. Prvým sú rozhodne obstarávacie náklady zariadenia. Tieto náklady však závisia od rozličných faktorov – počet plánovaných slnečných kolektorov, ich umiestnenie, objem zásobníka a podobne. Ďalším faktorom je výška úspor nákladov na energiu, ktoré závisia napríklad od ročnej produkcie tepla, ktorá je dosiahnutá využívaním solárneho systému, od aktuálnych cien energie a podobne. Tretím faktorom sú prevádzkové náklady. Tie sú však minimálne a zahŕňajú spotrebu elektriny, ktorá je potrebná na pohon obehového čerpadla a na výmenu teplonosnej kvapaliny približne 1-2 krát ročne. Posledným parametrom je životnosť solárneho systému. Tá sa pri súčasných materiáloch, z ktorých sa slnečné kolektory vyrábajú, pohybuje v rozmedzí 25-30 rokov.

Aj keď sú vstupné náklady na toto zariadenie vyššie, návratnosť je naozaj rýchla. Pozitívom však je, že existujú dotácie na slnečné kolektory. Dotácie na slnečné kolektory bývajú poskytované vládou za účelom podpory výstavby solárnych systémov. Už len samotný fakt, že si jednotlivé vlády uvedomujú dôležitosť ekológie a z toho dôvodu poskytujú dotácie na slnečné kolektory hovorí o tom, že majú predurčené stať sa v budúcnosti hlavným zdrojom v prípade vykurovania a získavania teplej úžitkovej vody. 

Comments are closed !