Ako si poradiť so začínajúcou zubnou paradentózou

Magazín Admin
3 októbra, 2018

Odmalička sa učíme, ako sa máme správne starať o náš chrup, aby bol zdravý a neboleli nás zuby.  Okrem zubných kazov však našu ústnu dutinu môžu potrápiť aj iné závažné ochorenia, ktoré treba liečiť hneď v začiatkoch ich vzniku. Počuli ste už o paradentóze? Podľa výskumov je to najčastejšie ochorenie ústnej dutiny hneď po zubnom kaze. Toto ochorenie netreba podceňovať a je nutné mu venovať zvýšenú pozornosť. Neliečená paradentóza môže viesť až k predčasnej strate zubov. Čo to paradentóza vlastne je a ako sa prejavuje?

Čo je to paradentóza?

Ako sme si už spomínali, paradentóza je ochorenie ústnej dutiny, konkrétne ďasien a tkaniva okolo zubov. Okolie zubu sa odborne nazýva tiež parodont. V dôsledku zubnej paradentózy a jej neliečenia môže dochádzať k strate zdravých zubov u pacienta, čo potom spôsobuje ďalšie problémy v živote človeka. Zubná paradentóza vzniká pôsobením baktérií v ústnej dutine, ktoré sa žutím potravy usádzajú v krčkoch maternice a následne vďaka nim vzniká zubný povlak, tiež nazývaný zubný kameň. Tento zubný povlak je možné pravidelnou hygienou odstraňovať a tak zabraňovať jeho premene na zubný kameň. Tvorba zubného kameňa je u každého človeka individuálna. Niekomu sa tvorí minimálne a niekomu nadmerne. Zubný kameň sa usádza aj pod ďasnom a po čase môže spôsobiť v tejto oblasti zápal a následne opuch. Zápal spoznáme okrem iného aj tak, že pri čistení zubov vypľúvame krv. Zub sa môže neskôr začať kývať a dochádza k jeho strate. Pri akomkoľvek minimálnom krvácaní ďasna treba zvýšiť pozornosť a navštíviť odborného lekára aby vylúčil alebo potvrdil začínajúcu paradentózu.

Ako vieme liečiť zubnú paradentózu?

Paradentóza u dospelých
Liečba paradentózy

Začínajúcu paradentózu je nutné okamžite začať liečiť. V prvom rade je potrebné navštíviť svojho zubného lekára. Keďže zápal je vyvolaný baktériami, musíme sa ich zbaviť. Je možné, že zubný lekár vám predpíše antibiotiká a antimykotiká. To však záleží od štádia tohto ochorenia. Dôležité je naučiť sa správne starať o svoj chrup, a tiež zbaviť sa zubného kameňa. Počas liečby ale aj po nej by ste mali používať protizápalové zubné pasty, špeciálne kefky na čistenie medzizubného priestoru, zubné nite a podobne, aby ste zabránili opätovnému vzniku zubného kameňa.

Získajte viac zaujímavých informácií o paradentóze a navštívte stránku www.dovodnausmev.sk.  Majte zdravý a krásny chrup, ktorý každého oslní!

Comments are closed !