Inovatívne solárne panely – v čom spočíva ich unikátnosť?

Magazín Admin
19 decembra, 2019

Keď sa povie vykurovanie, mnohí si predstavíme klasické radiátory v panelákoch, ktorých teplotu vieme regulovať na základ kolieska umiestneného na jeho boku. Doba však ide dopredu aj v oblasti vykurovania, a tak poďme nachvíľu zabudnúť na klasické spôsoby vykurovania a spoločne sa pozrime na tie nové, alternatívne. Tie nám totiž nielenže dokážu priniesť do bytu čo domu množstvo tepla, navyše nám aj ušetria nemalé peniaze za vykurovanie a ohrev teplej vody. Jednou z takýchto inovácií sú aj solarne panely. Že ste o nich ešte nepočuli, alebo si pod týmto pojmom neviete nič predstaviť? Nevadí! Všetko vám vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch. 

Ako fungujú solárne panely?

Solarne panely a veterné turbíny
Funkcia solárnych panelov

V prvom rade je potrebné vysvetliť, čo je solárna energia. Už z názvu vyplýva, že ide energiu, ktorú produkuje slnko. Zjednodušene povedané, slnko svieti na solárne panely, ktoré jeho energiu prijímajú a následne slúži na ohrev teplej vody a vykurovanie domácnosti. Šikovné, čo poviete? Solárny systém je však oveľa zložitejší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Možno ste si tieto šikovné zariadenia už niekedy všimli na strechách domov. Voľným okom sú viditeľné iba samotné solárne panely, avšak aby boli funkčné, sú potrebné aj ďalšie komponenty. Sem zaraďujeme menič napätia, rôzne káble, konektory a solárne batérie. Solárne panely sú však len jednou z možností v rámci solárnych kolektorov. Na výber máte ešte takzvané solárne trubice, ktoré sú obdobou panelov a fungujú na podobnom princípe. 

Účinnosť solárnych panelov sa môže vyšplhať skutočne vysoko

Je pravda, že mať solárny systém sa oplatí viac v krajinách, kde slniečko svieti oveľa častejšie, ako je tomu napríklad na severe. Je potrebné poznamenať, že solárne panely nie je vhodné inštalovať kdekoľvek. Tam, kde sa slnečné žiarenie dostane počas roka iba máličko, solárne panely veľa energie nezachytia, a tak je logické, že solárny systém bude neefektívny a v konečnom dôsledku zbytočný. Skvelou správou však je, že v našich podmienkach vo všeobecnosti dokážu solárne panely pokryť približne 60% ročnej spotreby energie v domácnosti, čo vôbec nie je málo. K solárnemu systému sa odporúča pripojiť aj ďalší zdroj energie, ako napríklad kotol či tepelné čerpadlo. 

Prečítajte si o výhodách solárnych panelov na webovej stránke https://www.viessmann.sk/. 

Comments are closed !