Klasické zemiaky boli základnou potravinou našich predkov

Magazín Admin
3 decembra, 2019

Ak by sme mali vymenovať potraviny, ktoré rozhodne nesmú chýbať na našich tanieroch, určite sa budú medzi nimi nachádzať zemiaky. Mnohí si bez nich nevedia predstaviť svoj život a nie je sa čomu čudovať. Dajú sa totiž pripraviť na veľa spôsobov, pridávajú sa do mnohých jedál, sú sýte a čo je hlavné, ich chuť je nenahraditeľná. Klasické zemiaky tvoria súčasť našich jedálničkov nielen v súčasnosti, ich história siaha do ďalekej minulosti. V stredoveku bola táto zlatá potravina skutočne cenená, nakoľko zemiaky sú výživné a dokážu človeka zasýtiť na hodnú chvíľu. Prečítajte si, prečo by ste ich vo svojich jedlách nemali vynechávať.

Zemiaky sú skutočne zdravé!

Zemiaky a škrob
Nutričné hodnoty zemiakov

Pokiaľ ste sa niekedy snažili schudnúť, pravdepodobne ste sa stretli s tým, že zemiaky by ste mali zo svojho denného jedálnička okamžite vylúčiť. Nie je však dôvod! Pokiaľ si ich pravidelne nedoprajete v podobe hranoliek alebo chipsov, môžete byť pokojný. Klasicky upravené zemiaky totiž obsahujú oveľa menej kalórií ako iné prílohy (ryža či cestoviny). Navyše vás spoľahlivo zasýtia na hodnú chvíľu, a tak sa vyhnete nutkavej myšlienke zjesť ešte niečo ďalšie. Potešujúce je tiež to, že obsahujú množstvo prospešných vitamínov a minerálnych látok, znižujú vysoký krvný tlak a prispievajú k správnemu fungovaniu obličiek. Napriek tomu, že sa častokrát môžeme stretnúť s predsudkami v oblasti ich konzumácie, nemali by sme ich vo svojom jedálničku vynechávať. Okrem iného sú predsa potravou ľudstva už od nepamäti, no nie? 

Zemiaky si môžete dopriať v akejkoľvek podobe

Pri debate o zemiakoch vyvstáva otázka, v akej podobne si ich teda môžeme dopriať. Odpoveď je skutočne rozsiahla, nakoľko zo zemiakov je možné pripraviť nespočetné množstvo receptov. Najčastejšie si ich doprajeme v klasickej varenej podobe. Čoraz častejšie si však pochutnáme aj na amerických zemiakoch, ktoré sú pripravované v rúre, sú chrumkavé a veľmi chutné. Zemiakovú kašu snáď zbožňuje každý z nás. Nie je nič lepšie, ako zemiaková kaša s chrumkavým domácim rezňom. Okrem toho si však radi pripravujeme aj pučené zemiaky s cibuľkou, plnené zemiakové polovičky a najväčším pokladom je zemiakový šalát, ktorý nesmie chýbať na našich stoloch hlavne počas vianoc a veľkej noci. 

Zemiaky sú skutočným pokladom medzi potravinami. Prečítajte si o nich viac na webovej stránke  http://www.osivo.sk.

Comments are closed !