Oporný múr – cesta k vysnívanému domu

Magazín Admin
21 novembra, 2021

Poznáte to viacerí. Nájdete si vysnívaný pozemok, na svahu, do ktorého zmestíte aj vínnu pivnicu. S krásnym výhľadom na nezaplatenie. A potom prídu pochybnosti. Ako veľmi sa vám predraží stavba domu, ako náročné sú terénne úpravy a ako na nebezpečný zosuv pôdy? Budete sa možno čudovať, no existuje nespočetné množstvo odvážlivcov, ktorí sa nevzdali sna postaviť si dom na kopci a vôbec to neľutujú. Dnešné technológie umožňujú stavať bezpečne a ekonomicky, aj na svahovitom pozemku. Aký je kľúč k vášmu vysnívanému domu na svahu? Jednoduchý. Dobré terénne úpravy a kvalitný oporný múr, vďaka ktorému sa nemusíte vzdávať svojich snov o dome postavenom na svahu.

Funkcia oporného múru

Moderný oporný múr
Konštrukcia oporného múru

Oporný múr nie je len estetickou záležitosťou, aj keď je pravda, že oporný múr môže krásne doladiť zvyšok exteriéru. Hlavnou úlohou opornéh múru je udržať zeminu, ktorá sa nachádza za ním na svojom mieste. Pri jeho stavbe platí pravidlo, že čím je múr vyšší, tým musí byť silnejší, aby odolal tlaku nahrnutej zeminy. Pri jeho výstavbe sa využívajú rôzne typy materiálov. Používané sú oporné múry z kameňov či skál, ktoré sú vizuálne krásne, ale ich montáž je náročná na financie ale aj na technológie. Najpoužívanejšie sú betónové oporné múry, ktoré sa skladajú z betónových tvárnic alebo sú vyrobené z pevného liateho betónu vytvarovaného do požadovaného tvaru. Na spevnenie sa do betónu zalievajú roxory. Roxory na vonok nie je vidno, ale ich úlohou je zabezpečiť odolnosť oporného múru.

Bezpečný oporný múr

Skúsení stavbári presne vedia, ako urobiť oporvý múr, ktorý bude spĺňať všetky bezpečnostné predpisy a technické požiadavky. Pri malých jednoduchých oporných múroch do výšky cca 60 cm podľa zákona nepotrebujete projekt statiky, pri väčších oporných múroch vysokých okolo 150 cm, sa už vypracovanie projektu statiky vyžaduje. Pri výstavbe oporného múru treba počítať so sklonom svahu a tlakom, ktorý bude na oporný múr vyvíjaný. Preto by ste sa do stavby oporného múru nemali púšťať sami a zveriť ho do rúk stavebným majstrom. Ak plánaujte stavbu oporného múru a hľadáte skúsených stavbárov, nájdete ich na webovej stránke https://www.i-ploty.sk/.

Comments are closed !