Tupozrakosť je možné liečiť viacerými metódami

Magazín Admin
5 apríla, 2021

Oči sú mimoriadne vzácnym párovým orgánom. Vďaka nim dokážeme vnímať svet okolo, rozlišovať tváre, farby i predmety. Oči sú základom našej predstavivosti. Preto by sme sa o ne mali starať najlepšie, ako vieme. Oči by sme rozhodne nemali podceňovať ani u svojich detí. Detské oko sa vyvíja až do 9. roku života. Ak sa do tohto roku objaví nejaká zraková chyba, je možné ju korigovať a odstrániť pomerne rýchlo. Jednou z takýchto chýb môže byť aj tupozrakosť. Čo to vlastne je, prečo vzniká a akými spôsobmi je možné ju liečiť? Čítajte ďalej a dozviete sa. 

Tupozrakosť väčšinou postihuje deti

Tupozrakosť a okuliare
Deti a ich adaptácia s tupozrakosťou

Tupozrakosť je zraková vada, ktorá sa prevažne objavuje u našich ratolestí, no výnimočne sa môže objaviť aj v dospelosti či starobe. Jej podstatou je znížená schopnosť videnia u jedného oka. Pri zdravých očiach sa obrazy z ľavého i pravého oka v mozgu spájajú v jeden, pretože sú rovnaké. Ak však jedno oko zaostáva a teda poskytuje iný obraz ako druhé oko, mozog ho začne vylučovať a človek tak primárne používa iba jedno oko. Tým choré oko čoraz viac slabne. Pri tupozrakosti u detí si dajte pozor. Prejavy totiž nemusia byť vôbec viditeľné. Ak však máte podozrenie, že vaše dieťa nevidí tak dobre, ako by malo, zbystrite pozornosť a sledujte ho. Medzi najčastejšie príznaky patrí nakláňanie hlavy do strany, žmúrenie na jedno oko a podobne. Vtedy je potrebné urýchlene vyhľadať očného lekára. Ten totiž dokáže tupozrakosť včas diagnostikovať a následne liečiť. 

Ako sa dá tupozrakosť liečiť?

Mnoho ľudí sa nazdáva, že tupozrakosť je možné odstrániť laserom alebo rýchlou a bezbolestnou operáciou. Je to však veľký omyl. Jedinou účinnou liečbou sú pravidelné cvičenia zamerané na posilnenie postihnutého oka. Najčastejšie sa u detí táto očná vada lieči tak, že sa zakrýva zdravé oko a na to postihnuté sa využíva dioptria, ktorá sa postupne približuje k 0. Liečba je najúčinnejšia u malých detí vo veku od 2 do 6 rokov. Preto je mimoriadne dôležité, aby si rodičia svoje deti všímali a pri akomkoľvek podozrení na zrakovú chybu ihneď kontaktovali odborníka. Prečítajte si viac o tupozrakosti na webovej stránke https://www.ivio.clinic/.

Comments are closed !